FAQ


ROZHODOVÁNÍ

NAD ČÍM SE MUSÍM ZAMYSLET, NEŽ KOUPÍM DĚTSKOU AUTOSEDAČKU NEBO AUTOSEDAČKU?

ZKONTROLUJTE, ZDA VYHOVUJE NORMĚ ECE R44/04

To znamená, že autosedačka splňuje přísné evropské bezpečnostní standardy. Rovněž můžete zkontrolovat bezpečnostní hodnocení udělované evropskými testovacími organizacemi, jako jsou například Stiftung Warentest, Which? a ADAC.


ZKONTROLUJTE KOMPATIBILITU S VAŠÍM VOZEM

Naše řešení FIT FINDER® je komplexní nástroj, s jehož pomocí si budete moci ověřit, zda je naše autosedačka kompatibilní s vaším vozem. Můžete se díky tomu ujistit, že bezpečnostní prvky autosedačky budou v automobilu fungovat, a zároveň budete mít jistotu, že získáte v případě nehody pojistku v plné výši.

POUŽÍT NÁŠ NÁSTROJ FITFINDER®


POCHOPTE JEJÍ KLÍČOVÉ PRVKY OCHRANY

Oceňujeme, že autosedačky jsou komplexní záležitostí. Zároveň si ovšem myslíme, že je důležité, aby rodiče rozhodovali o typech ochrany, které nabízejí svým dětem, na základě dostatečného množství informací. Vytvořili jsme proto seznam klíčových bezpečnostních funkcí, které je třeba zvážit při výběru autosedačky.

Jaký druh pásů nabízí?
5bodový bezpečnostní pás, 3bodový bezpečnostní pás nebo klasický bezpečnostní pás ve vozidle?
Je třeba pochopit rozdíl mezi pásy a štítovými systémy – a proč ve společnosti Britax používáme výhradně ochranu pomocí pásů.

Nabízí špičkovou ochranu hlavy a krku?
Na ochranu zranitelné hlavy a vyvíjejících se svalů na krku rostoucího dítěte.

Nabízí možnost instalace proti směru jízdy?
Na ochranu zranitelné hlavy a vyvíjejících se svalů na krku rostoucího dítěte.

Does it offer extended rearward facing travel?
Je dokázáno, že se jedná o bezpečnější způsob přepravy mladších dětí, a jde o zákonnou povinnost do 9 kg hmotnosti dítěte.

DALŠÍ INFORMACE O NAŠICH BEZPEČNOSTNÍCH


ZKONTROLUJTE, ZDA JE DÍTĚ PŘIPRAVENO NA PŘECHOD DO DALŠÍ FÁZE SEDAČKY

Z bezpečnostních důvodů byste měli udržovat dítě v každé fázi co možná nejdéle – až dokud nepřekročí limit hmotnosti nebo hlava nedosáhne horní hrany sedačky. To je důležité obzvláště v případě nejmenších dětí, jelikož instalace proti směru jízdy nabízí nejbezpečnější způsob cestování. Obecné pravidlo přechodu dítěte do další skupiny autosedaček zní:

 • Ze Skupiny 0 + dětských autosedaček přejděte, když dítě překročí limit hmotnosti a dokáže sedět bez opory nebo pokud je jeho hlava výše než horní hrana dětské autosedačky.

 • Z autosedačky Skupiny 1 přejděte, když je horní hrana těla sedačky zhruba v úrovni očí dítěte nebo dítě překročí limit hmotnosti.

 • Nepřecházejte do autosedačky Skupiny 2-3 příliš brzy, protože tyto sedačky jsou širší, aby se do nich vešly větší děti. Navíc jsou ramena mladšího dítěte příliš úzká, než aby bezpečně udržela pás určený pro dospělé osoby. Malé dítě tak může snadno vyklouznout zpod pásu, zvláště pokud během cesty usne.

Hlava dítěte by nikdy neměla převyšovat horní hranu autosedačky. Je to obzvlášť důležité při používání dětských autosedaček pro maximální omezení rizika kontaktu hlavy dítěte s prvky vnitřního vybavení auta v případě nárazu. Poloha našich dětských autosedaček řady ERWF (DUALFIX, MAX-FIX II, MAX-WAY, MULTI-TECH apod.) je více vzpřímená oproti běžným dětským autosedačkám a snižuje tak riziko kontaktu hlavy dítěte s prvky vnitřního vybavení auta.

Navíc je chráněna větší část těla než při použití dětské autosedačky, v níž je dítě v horizontální pozici. Naše dětské autosedačky řady ERWF mohou být používány do chvíle, kdy dítě dosáhne maximální předepsané hmotnosti nebo dokud hlava dítěte nepřesahuje horní hranu autosedačky/hlavové opěrky. Dítě obvykle vyroste z autosedačky, než dosáhne jednoho z těchto indikátorů, protože jeho ramena se již nebudou moci vejít pod hlavovou opěrku v nejvyšší pozici.

JAK MÁM VYBRAT SPRÁVNOU SEDAČKU PRO SVOJI RODINU?

JAK STARÉ JE VAŠE DÍTĚ A KOLIK VÁŽÍ? A JAK DLOUHO POTŘEBUJETE, ABY DÍTĚ V SEDAČCE VYDRŽELO?

Fakta:
V první řadě je třeba určit, jaké sedačky budou vašemu dítěti „vyhovovat“. To záleží na věku a hmotnosti dítěte. Jakmile tuto otázku vyřešíte, nastane čas rozhodnout, jaký typ sedačky nejlépe vyhoví vašim potřebám.

Některé autosedačky jsou navrženy pro fyziologii konkrétního věku či hmotnosti dítěte. Tyto sedačky nabízejí ochranu šitou na míru i dokonalé pohodlí a rozměry. Jiné sedačky jsou vytvořeny tak, aby pokryly mnohem širší věkové rozpětí. Tyto sedačky nabízejí maximální flexibilitu a životnost. Jen vy sami můžete rozhodnout, co je pro vaši rodinu nejlepší.

Vaše možnosti:

NEMLUVNĚ

Skupina 0/0+ | Od narození do 13 kg (~ 12/15 měsíců)
Tyto sedačky, často nazývané jako „dětské autosedačky“, lze používat od narození a lze je připevnit ke kočárku. Jsou navrženy tak, aby byly lehké, maximálně přenosné a dokonale ochránily malé dítě.

Skupina 0+/1 | Od narození do 18 kg (~ 4 roky)
Tyto sedačky se také dají používat od narození, ale celou dobu zůstávají upevněny v automobilu. Často jsou větší a těžší a nelze je připevnit ke kočárku. Naproti tomu se však do nich dítě vejde až do 4 let věku nebo do hmotnosti 18 kg. A navíc vám dávají možnost instalace sedačky ve směru jízdy, jakmile na to bude dítě připraveno.

BATOLE

Skupina 1 | Od 9 kg do 18 kg (~ 9 měsíců až 4 roky)
Tyto sedačky jsou určeny dětem od 9 kg do 18 kg a nabízí celou řadu různých typů instalací a připoutání.

Skupina 1/2 | Od 9 kg do 25 kg (~ 9 měsíců až 6 let)
Tyto sedačky jsou vhodné pro děti od 9 kg do 25 kg a často nabízí volbu mezi instalací ve směru či proti směru jízdy, aby se dalo vyhovět měnícím se potřebám rostoucího dítěte.

Skupina 1/2/3 | Od 9 kg do 36 kg (~ 9 měsíců až 12 let)
Tyto sedačky jsou vytvořeny pro děti od 9 kg do 36 kg a jsou typem sedaček, které nabízejí nejdelší dobu použitelnosti.

DÍTĚ

Skupina 2/3 | Od 15 kg do 36 kg (~ 4 roky až 12 let)
Tyto sedačky, často nazývané jako autosedačky s oporou zad, jsou připraveny poskytovat maximální ochranu pro starší děti mezi 15 a 36 kg.


JAKÝ TYP SYSTÉMU INSTALACE BUDE FUNGOVAT PRO VÁŠ VŮZ?

Fakta:
Systém ISOFIX, který jsme vynalezli v roce 1997 ve spolupráci se společností Volkswagen, se hned od svého vzniku stal standardem pro instalaci autosedaček v Evropě. Výrazně snižuje riziko chybné instalace a při použití spolu se základnou zjednodušuje přenášení dětské autosedačky do auta a z něj. V každém případě bychom vždy doporučovali využívat autosedačku se systémem ISOFIX, ale chápeme, že ne všechny vozy jsou vybaveny konektory systému ISOFIX. Proto je potřeba, abyste si tuto skutečnost u svého vozu ověřili ještě před nákupem autosedačky.

Vaše možnosti:

ISOFIX

Revoluční vynález, který jsme vymysleli ve spolupráci se společností Volkswagen a který umožňuje snadné a přímé spojení s kotevními body vozidla.

ISOFIT

Systém navržený speciálně pro autosedačky Skupiny 2/3. Využívá systém ISOFIX i bezpečnostní pásy v autě, které odvádí sílu nárazu od dítěte.

ISOFIX+

Jedná se o naše poslední vylepšení systému ISOFIX, které využívá širší přípojky omezující pohyb v bočním směru a ukotvení horního upevňovacího popruhu v horní části, jež poskytuje lepší stabilitu a pohlcuje sílu nárazu.

Bezpečnostní pás ve vozidle určený pro dospělé osoby

Upevnění autosedačky pomocí 3bodového bezpečnostního pásu v autě.


CHCETE POUŽÍT AUTOSEDAČKU JAKO SOUČÁST CESTOVNÍHO SYSTÉMU?

Fakta:
Na kočárek lze upevnit jen určité typy autosedaček, většinou nazývaných jako „dětské autosedačky“. A navíc ne všechny autosedačky jsou kompatibilní se všemi značkami či modely kočárků. Pokud zvolíte správnou kombinaci, může dětská autosedačka a cestovní systém nabízet flexibilní a bezpečný způsob přepravy malého dítěte po silnici i chodníku.

Vaše možnosti:
Všechny dětské autosedačky od společnosti Britax jsou kompatibilní se všemi našimi cestovními systémy – a s cestovními systémy mnoha dalších předních značek.


CHCETE, ABY DÍTĚ VYUŽÍVALO AUTOSEDAČKU ORIENTOVANOU PROTI SMĚRU JÍZDY DO VYŠŠÍHO VĚKU?

Fakta:
Stávající evropská legislativa (ECE R44/04) stanoví, že dítě musí cestovat v sedačce orientované proti směru jízdy až do 9 měsíců věku nebo do dosažení hmotnosti 9 kg. Ve společnosti Britax však doporučujeme, aby dítě využívalo sedačku orientovanou proti směru jízdy tak dlouho, jak to jen dovolí charakter dítěte, automobilu a vašeho životního stylu.

Vaše možnosti:
Jsme rádi, že vám můžeme nabídnout nejen jedno z nejširších evropských portfolií autosedaček s instalací proti směru jízdy, ale také jedno z nejmodernějších – s možností cestovat s dítětem v autosedačce orientované proti směru jízdy až do hmotnosti 25 kg (což odpovídá zhruba 6 letům dítěte). Zároveň chápeme, že to není možné u všech rodin, proto máme k dispozici také celou řadu autosedaček, u nichž si rodiče budou moci sami zvolit, kdy nastal čas na změnu směru instalace autosedačky.

enter image description here

JAK MÁM VYBRAT SPRÁVNÝ KOČÁREK PRO SVOJI RODINU?

ZAMYSLETE SE NAD POTŘEBAMI SVÉHO DÍTĚTE

Všichni víme, že pro malé dítě jsou pohodlí a pocit bezpečí naprosto klíčové. Nepřemýšlejte proto jen o jeho věku, ale také o specifických potřebách – bude na vás potřebovat během cesty vidět? Prospí hodně času v hluboké korbě? Dnes se dají najít kočárky, které uspokojí všechny konkrétní předem stanovené požadavky.


ZAMYSLETE SE NAD SVÝM ŽIVOTNÍM STYLEM

Má váš automobil jen malý kufr nebo máte doma málo úložného prostoru? Plánujete časté procházky do náročného terénu? Plánujete zapojit kočárek do svého aktivního životního stylu? Budete využívat městskou hromadnou dopravu? Tyto otázky vám pomohou určit, který kočárek bude pro vaši rodinu nejvhodnější a jaké příslušenství byste měli zvolit.


POCHOPTE FUNKCE, KTERÉ BY PRO VÁS MOHLY BÝT DŮLEŽITÉ

Na první pohled by se mohlo zdát, že na vás čeká nekonečné bludiště různých možností – pokud ale jednotlivým funkcím porozumíte, budete si moci sami určit, které jsou pro vás stěžejní.

Potřebujete mít možnost připevnit dětskou autosedačku nebo hlubokou korbu k podvozku kočárku?
Hledejte modely, které jsou vybaveny naším systémem CLICK & GO® – abyste mohli připevnit dětskou autosedačku nebo hlubokou korbu přímo na podvozek.

Potřebujete sedačku, kterou lze nainstalovat po směru i proti směru jízdy?
Hledejte kočárky, které nabízejí možnost změny polohy sedačky, aby s vámi mohly menší děti udržovat oční kontakt, a aby větší děti měly šanci sledovat svět kolem sebe.

Jste nestandardně malí či velcí?
Měkké rukojeti naleznete u všech našich kočárků, ale najít lze i rukojeti s nastavitelnou výškou.

Jaký druh skládacího mechanismu vám bude nejvíce vyhovovat?
Ze všech sil jsme se snažili zajistit rychlé a snadné skládání všech našich kočárků – ale můžete se zkusit podívat po modelech, které jsou vybaveny novým mechanismem snadného skládání jednou rukou.

Jaké možnosti polohování potřebujete?
Malé děti by měly ležet na rovné ploše, aby se jim správně vyvíjela páteř i respirační systém. Starší děti ale potřebují stimulaci v podobě sledování rodičů i světa kolem sebe. Nabízíme celou řadu různých možností úpravy náklonu opěradla, aby byly čerstvě narozené i malé děti spokojené a jako v bavlnce

Jaká kola nejlépe vyhovují místu a vašemu způsobu života?
Přední kola mohou být buď fixně uzamčena (pro lepší stabilitu na nerovném povrchu), nebo se mohou volně otáčet (pro snadnější zatáčení). Větší kola si lépe poradí s pískem, blátem nebo sněhem, zatímco kočárek s menšími koly lze složit do kompaktnější podoby. Rychloupínací kola jsou ideální, když máte omezený skladovací prostor nebo malý kufr u auta. Máme připravené možnosti, které uspokojí každý váš požadavek.

Chystáte se do extrémních klimatických podmínek?
Nabízíme širokou škálu boudiček s roztažitelnými clonami na ochranu před sluncem, deštěm, větrem a dalšími vlivy.

Žijete v zemi, kde se v zimě rychle stmívá?
Některé naše modely byly navrženy s ohledem na severské klima – reflexní pásky z materiálu 3M ScotchliteTM zajistí dobrou viditelnost i za šera.

Je pro vás důležitý úložný prostor?
Budete chodit pěšky na větší nákupy? Plánujete pravidelná rodinná dobrodružství, na která si budete chtít brát veškeré potřebné vybavení? Pokud ano, zvažte typ a velikost úložného prostoru, kterou naše jednotlivé modely nabízejí.


NA VÝBĚR MÁTE ZE ČTYŘ HLAVNÍCH MOŽNOSTÍ

Všestranný cestovní systém
Všestranné kočárky, které jsou vhodné od narození až přibližně do 3 let věku. „Vše v jednom“ jsou flexibilní systémy skládající se z podvozků, sedaček s orientací po směru jízdy nebo proti ní, hlubokých korbiček a adaptérů dětských sedaček. Malé děti v nich mohou ležet na rovné ploše nebo cestovat v dětské autosedačce, starší děti mohou sedět čelem k rodičům, zatímco batolata mohou sedět po směru jízdy a kochat se okolním světem – a to vše jako v bavlnce.

Lehký kočárek
Lehké kočárky jsou navrženy s ohledem na potřeby městských rodin nebo rostoucích dětí. Přestože jsou také vhodné už od narození (s volitelnou hlubokou korbou), nemají problém uvézt děti až do 15 kg nebo 4 let. Často jsou dostupné ve variantě se 3 nebo 4 koly a představují aerodynamické a flexibilní řešení.

Dvojité kočárky
Dvojité kočárky jsou vytvořeny tak, aby uspokojily potřeby rozrůstajících se rodin. K dispozici je buď verze s uspořádáním sedaček vedle sebe, což nabízí maximální pohodlí, nebo tandemové uspořádání zajišťující maximální manévrovatelnost – a to pro děti různého věku i pro dvojčata. Některé dvojité kočárky dokonce mají odnímatelnou sedačku, takže když potřebujete převážet jen jedno dítě, lze je využívat jako klasický jednomístný kočárek.

Kočárek pro aktivní rodiče
Kočárky pro aktivní rodiče jsou navrženy tak, aby vyhověly přísným bezpečnostním pravidlům – aby si poradily s vyššími rychlostmi i silami působícími v důsledku rychlejšího pohybu v různém terénu. Rovněž jsou lehké, pohlcují otřesy a jsou až neuvěřitelně ovladatelné. V nabídce naleznete dokonce i dvojité verze.

BEZPEČNOSTNÍ FAKTORY

JAKÉ JSOU PRÁVNÍ NORMY PLATNÉ PRO AUTOSEDAČKY?

Na území Evropské unie je povinné používat dětskou autosedačku pro všechny děti do výšky 1,35 m nebo 1,5 m (v závislosti na konkrétním členském státu).

V Evropě aktuálně platí dvě právní normy:

 • R44 04
 • i-Size (jedná se o novou normu pro autosedačky Skupin 0 a 0+/1, která bude několik let existovat souběžně s normou ECE R44/04a stanovuje pokročilejší bezpečnostní standardy na základě aktuálnějších bezpečnostních dat). Všechny dětské autosedačky Britax vyhovují požadavkům normy ECE R44/04.

ECE R44 04

Autosedačky vyhoví požadavkům normy ECE R44/04, pokud uspějí v testování na čelní nárazy při rychlosti 50 km/h a zadní nárazy při rychlosti 30 km/h. Při testování nárazů se využívají figuríny a moderní měřicí přístroje hodnotící úroveň ochrany jednotlivých autosedaček. Autosedačky vyhovující normě ECE R44/04lze poznat podle oranžového štítku potvrzujícího splnění požadavků normy. Všechny autosedačky Britax splňují požadavky normy ECE R44/04.


Co mi schvalovací štítek řekne o autosedačce?

enter image description here

 1. Vaše autosedačka vyhovuje požadavkům evropských bezpečnostních standardů. Všimněte si posledních dvou číslic: mělo by jít o dvojčíslí 04 (nejnovější verze) nebo 03. R44-01 nebo 02 nevyhovují zákonu a od roku 2008 se nesmějí prodávat ani používat.
 2. Existují 3 typy potvrzení pro autosedačky: univerzální, polouniverzální a specifické pro vozidlo. „Univerzální“ znamená, že je autosedačka schválena k instalaci do všech automobilů, avšak měli byste ověřit, že je do vašeho konkrétního vozu opravdu vhodná. Viz článek níže týkající se „Označování typů“.
 3. Schválení pro hmotnost (skupinu). Pokud je zde přidáno písmeno Y, znamená to, že je dětská autosedačka vybavena systémem 5bodového bezpečnostního pásu s popruhem v rozkroku.
 4. Indikátor evropského schválení.
 5. Značí zemi, kde bylo schválení vydáno:
  1 = Německo
  2 = Francie
  3 = Itálie
  4 = Nizozemsko atd.
 6. Číslo schválení. První dvě čísla (04) ukazují, pro kterou verzi byla dětská autosedačka schválena, v tomto případě ECE R 44/04.
 7. Název výrobce produktu
 8. Čárový kód
 9. Jedinečné číslo přidělené vaší konkrétní autosedačce, pro účely testování a sledování.


K určení, zda dětská autosedačka vyhovuje vašemu vozu, jsou k dispozici 3 typy schválení autosedaček:

Univerzální schválení

Autosedačka je schválena k použití ve všech vozidlech, která vyhovují směrnicím ECE R14 a R16. Všechna vozidla s technologií ISOFIX musí využívat body pro ukotvení systému ISOFIX včetně horního upevňovacího popruhu nebo nožní opěrky a příručka vozidla musí uvádět, že automobil je vhodný pro „Univerzální dětské autosedačky se systémem ISOFIX“.

Polouniverzální schválení

Polouniverzální schválení je, když se při instalaci používají kromě standardních požadavků také další bezpečnostní zařízení, jež vyžadují další testování. Například: některé automobily mají v oblasti podlahy nebo pod ní další úložný prostor, jenž může ovlivnit chování nožní opěrky dětské autosedačky, proto je třeba nahlédnout do seznamu kompatibility vozů výrobce dětské autosedačky, zda váš typ a model vozu vyhovuje.

Schválení specifické pro vozidlo

Dětská autosedačka je testována v další dynamické zkoušce nárazu a je schválena pouze pro tyto vozy. Automobil musí být uveden v seznamu kompatibility vozů výrobce dětské autosedačky. Může jít o speciální prvky, které lze nainstalovat pouze do vozu daného typu.


i-Size

i-Size (ECE R129) je nová směrnice pro dětské autosedačky, která bude několik dalších let platit souběžně s aktuální směrnicí (ECE R44/04). V platnosti je od 9. července 2013. Naše společnost byla hlavním přispěvatelem do vývoje této směrnice a věříme, že se díky ní výrazně zvýší ochrana malých cestovatelů po celé Evropě.

Klíčové změny:

Cestování v poloze proti směru jízdy až do věku nejméně 15 měsíců
Je dokázáno, že se jedná o bezpečnější způsob cestování v případě čelního nárazu.

Přidáno testování na boční náraz
Aby se zajistila lepší ochrana v případě bočních nárazů.

Pouze autosedačky se systémem ISOFIX
Použití našeho vynálezu, s nímž jsme roku 1997 přišli společně s firmou Volkswagen, výrazně snižuje riziko nesprávné instalace.

Klasifikace na základě věku a velikosti, nikoli hmotnosti
Odráží nejnovější poznatky o bezpečnosti a poskytuje rodičům jasnější přehled o tom, zda je autosedačka vhodná pro jejich dítě, i informaci, kdy je dítě připraveno k přechodu na další úroveň autosedačky.

Autosedačky, které vyhovují normě i-Size (neboli ECE R129) lze poznat podle značky „i-Size“ na oranžovém schvalovacím štítku. Na štítku lze rovněž snadno najít příslušnou klasifikaci délky pro autosedačku. Zbytek schvalovacího štítku vypadá stejně jako u štítku normy ECE R44.

JAKÉ JSOU VÝHODY CESTOVÁNÍ PROTI SMĚRU JÍZDY DO VYŠŠÍHO VĚKU?

VYNIKAJÍCÍ OCHRANA PŘI ČELNÍM NÁRAZU

Autosedačky jsou navrženy tak, aby pohlcovaly sílu nárazu pomocí těla sedačky a rozptylovaly zbývající sílu nárazu mimo tělo dítěte. Autosedačky s instalací proti směru jízdy nabízejí nejlepší ochranu v případě čelních nárazů – což je nejčastější typ nehod na vozovkách.*

Podle fyzikálních zákonů je pro dítě v případě čelní kolize bezpečnější cestovat v autosedačce orientované proti směru jízdy, protože síla nárazu směřuje od zadní části sedačky, zatímco zbývající energie je rovnoměrně rozptýlena mezi hlavu, krk a horní část těla. Pokud dojde k čelní kolizi, když dítě cestuje v sedačce orientované po směru jízdy, je energie vzniklá při nárazu přenášena nerovnoměrně napříč konstrukcí sedačky a zádržným systémem – což může vést k tomu, že na tělo dítěte bude působit větší množství energie.

Naši důvěru v bezpečnost orientace autosedaček proti směru jízdy do vyššího věku dítěte podporuje prostřednictvím svých nařízení i švédská vláda a bezpečnostní organizace napříč Skandinávií. Švédsko se může pochlubit nejnižší mírou úmrtí dětí při dopravních nehodách na světě.


ZKUŠENOSTI, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ

Špičkové autosedačky navrhujeme už přibližně 50 let – a již více než 20 let ve Švédsku prosazujeme použití autosedaček orientovaných proti směru jízdy. Během té doby neustále využíváme naše poznatky k rozvoji inovativních způsobů vytváření bezpečnějších, jednodušších a flexibilnějších produktů. Náš výzkumný a vývojový tým dlouhodobě zkoumá energii a způsoby minimalizace jejích dopadů – díky čemuž jsme schopni zkvalitňovat ochranu, kterou naše produkty nabízejí ze všech možných úhlů nárazu (včetně převrácení na střechu) při dopravních nehodách. Rovněž jsme dokázali vyvinout špičkovou řadu autosedaček s bezpečnostními pásy, které umožňují cestování v poloze proti směru jízdy až za hranice systému ISOFIX – až do věku 6 let. Naše odborné znalosti pravidelně konzultujeme s vládními orgány a odborníky na bezpečnost po celém světě.


PLUS TEST – POSOUVÁNÍ BEZPEČNOSTNÍCH NOREM PŘI JÍZDĚ NA JEŠTĚ VYŠŠÍ ÚROVEŇ

PLUS Test je dobrovolný test, který stanovuje náročné standardy pro schopnost autosedačky ochránit hlavu a krk v případě čelní kolize. V současné době se PLUS Test provádí u sedaček určených pro švédský trh – což je jediná země v Evropě, kde rodiče přepravují děti výhradně v poloze proti směru jízdy až do věku čtyř let. Test se objevil v roce 2009 a od té doby se v něm podařilo uspět jen některým zádržným systémům. Dosud jde pouze o devět autosedaček, které v testu PLUS Test uspěly – včetně našich modelů MAX-FIX II, HI-WAY II a MAX-WAY.

*Casimir „Child Car Passenger Fatalities - European Figures and In-Depth Study“; Alan Kirk; Loughborough University, Velká Británie; Konference: „Ochrana dětí v autě“, Mnichov, 2011

JAKÉ JSOU VÝHODY 5BODOVÉHO BEZPEČNOSTNÍHO PÁSU?

Téměř 50 let zkušeností a neustálých technických inovací nám umožnilo pochopit vše, co se děje při různých typech kolizí. Na základě našich neustále se rozrůstajících znalostí jsme se rozhodli využívat systém 5bodového bezpečnostního pásu jako jediného zádržného systému pro všechny naše autosedačky Skupin 0+/1, 1 a 1/2 – a stále častěji se snažíme najít způsob, jak začlenit technologii 5bodového bezpečnostního pásu do našich sedaček Skupiny 2.


JAKÉ TYPY ZÁDRŽNÝCH SYSTÉMŮ JSOU K DISPOZICI?

V případě autosedaček Skupiny 0 a 0+ jsou děti většinou upevňovány pomocí systému 3bodového či 5bodového bezpečnostního pásu.

U autosedaček Skupiny 1 jsou děti upevňovány buď pomocí 5bodového bezpečnostního pásu, nebo pomocí dostupných štítových systémů (kterým se také někdy říká bezpečnostní polstrování, štít proti nárazu, tlumicí štít).

K zajištění dětí v autosedačkách Skupin 2 a 3 se běžně používá bezpečnostní pás pro dospělé osoby. Snažíme se však propagovat použití systému 5bodového bezpečnostního pásu také u autosedaček Skupiny 2, aby mohly děti těžit z bezpečnostních výhod 5bodového bezpečnostního pásu delší dobu.


JAK FUNGUJE SYSTÉM 5BODOVÉHO BEZPEČNOSTNÍHO PÁSU PŘI NÁRAZU?

Systém 5bodového bezpečnostního pásu výrazně snižuje síly působící na dítě během nárazu, protože jsou tyto síly odkláněny od dítěte podél pásu do pěti bodů kontaktu se sedačkou. Když bezpečnostní pás dítě zpomalí, polstrování po obvodu široké oblasti omezí pohyb ramen a boků, což snižuje tlak na páteř a síly budou odkloněny od částí těla obsahujících životně důležité orgány. V případě překlopení na střechu, bočního nárazu nebo vyvažování nárazu (kdy může kombinace vertikálních, bočních nebo šikmých bočních sil způsobit vyhození ze sedačky nebo podklouznutí), ramenní kontaktní body a popruh v rozkroku tato rizika zastaví a dítě bude v bezpečí ochranné ulity autosedačky. Kromě toho umožňuje pás provádět úpravy podle těla konkrétního dítěte, proto vždy dokonale a pohodlně padne.


PROČ POUŽÍVÁME SYSTÉM 5BODOVÉHO BEZPEČNOSTNÍHO PÁSU?

U všech autosedaček se systémem 5bodového bezpečnostního pásu vedou pásy přes ramena a podél boků, kde se připevní ke sponě vystupující z popruhu vedoucího mezi nohama. Pás těsně obepíná kostnaté části pánve (pásy kolem rozkroku a boků) a podél ramen a hrudního koše (ramenní pásy). Když se dítě v autosedačce pohne dopředu, jako by tomu bylo v případě nehody, správně utažený pás již „drží“ dítě a účinně jej zadržuje, přičemž rozptyluje síly nárazu mimo dítě do těla sedačky a zbylé síly pohltí silné kosti v těle.


PROČ JSOU DĚTSKÉ AUTOSEDAČKY S INTEGROVANÝMI PÁSY ČASTO DRAŽŠÍ NEŽ AUTOSEDAČKY SE ŠTÍTOVÝMI SYSTÉMY?

Návrh systému pásů je složitý proces. Viditelná část je jen malým zlomkem celkového systému bezpečnostního pásu, který se skládá z popruhů, jazyků, popruhu v rozkroku, prvků na upevnění k základně a klíčového prvku: spony. Je potřeba technologie umožňující snadné utažení a povolení pásu, dále je pás třeba vést kolem základny sedačky, aby se umožnilo připojení ve správných bodech a mohlo být rozptýleno zatížení, a v neposlední řadě je třeba zajistit také snadný přístup pro rodiče fixující dítě do sedačky. Navíc je technicky náročné a finančně nákladné navrhnout základnu sedačky, která by dokázala odolat silám, jimiž na její horní část působí bezpečnostní pás ve snaze efektivně zadržet horní část těla.

V ČEM JE AUTOSEDAČKA S OPOROU ZAD BEZPEČNĚJŠÍ NEŽ BĚŽNÉ PODSEDÁKY?

Podsedáky a autosedačky s oporou zad nejsou totéž. Na základě desetiletí zkušeností a průběžného výzkumu se domníváme, že běžné podsedáky jednoduše nenabízejí adekvátní ochranu při bočním nárazu či ochranu hlavy. Z toho důvodu prodáváme pouze autosedačky s oporou zad. Proto jsme spolupracovali na tvorbě první evropské autosedačky Skupiny 2/3, která byla ohodnocena jako „velmi dobrá“.*

*V testu organizace Stiftung Warentest a magazínu ADAC Motorwelt z listopadu 2013 (pro KIDFIX XP SICT s použitím systému ISOFIX)


Podsedáky:

 • žádná ochrana při bočním nárazu a žádná ochrana hlavy;
 • žádné vodítko, díky kterému byste si mohli být jisti, že jsou bezpečnostní pásy správně nastaveny a upevněny.

Naše řada KID autosedaček s oporou zad:

 • hluboké, měkce polstrované plné bočnice;
 • výškově nastavitelná hlavová opěrka a vodítko pásu;
 • opěrka hlavy ve tvaru V zajišťuje optimální držení hlavičky během celého vývoje dítěte;
 • intuitivně rozmístěná vodítka bezpečnostního pásu.

enter image description here

 1. Oblast ochrany běžného podsedáku
 2. Oblast ochrany běžné autosedačky s oporou zad
 3. Oblast ochrany autosedaček řady KID od společnosti Britax

PROČ SE PODSEDÁKY STÁLE JEŠTĚ PRODÁVAJÍ?

Podsedáky jsou nadále v prodeji proto, že stávající bezpečnostní normy EU nevyžadují provádění testování na boční nárazy. Pokud by se však v tomto bodu změnila legislativa, nevěříme, že by jakýkoli podsedák vyhověl. Rodiče si také mnohdy neuvědomují, že podsedáky nenabízejí žádnou podporu hlavy v případě bočního nárazu. Ve společnosti Britax ovšem navrhujeme produkty tak, aby chránily během dopravních nehod z jakéhokoli úhlu nárazu.

MOHU POUŽÍVAT AUTOSEDAČKU, KTEROU PŘEDTÍM POUŽÍVAL NĚKDO JINÝ?

Domníváme se, že když jde o bezpečnost dítěte, nemělo by se nijak riskovat. Použitá autosedačka, jejíž historii neznáte, s sebou nese vždy riziko, protože si nemůžete být jisti, zda již někdy nebyla zapojena do dopravní nehody (přestože na ní nejsou žádné viditelné známky poškození).

MOHU POUŽÍVAT AUTOSEDAČKY ZE SPOJENÝCH STÁTŮ?

Americké dětské autosedačky jsou schváleny podle americké normy FMVSS 230. V Evropě musí dětské autosedačky splňovat evropské bezpečnostní normy ECE R44/04 nebo ECE R129. Z toho důvodu vždy doporučujeme, aby rodiče k použití v Evropě volili autosedačky vyhovující požadavkům evropských norem.

POUŽITÍ PRODUKTU BRITAX

PŘI POUŽÍVÁNÍ SVÉ DĚTSKÉ AUTOSEDAČKY GROUP 2/3 JSEM SI VE VOZIDLE VŠIMLA POVOLENÉHO BEZPEČNOSTNÍHO PÁSU. CO S TÍM MÁM DĚLAT?

Funkcí bezpečnostního pásu vozidla dětské autosedačky Group 2/3 (Britax KIDFIX II XP (SICT), KIDFIX XP (SICT), KIDFIX SL (SICT), KID II, DISCOVERY SL a ADVENTURE) je řádně a pevně držet autosedačku na místě , tak i dítě. Nedostatečné (neúplné) stahování bezpečnostního pásu bývá u dětských autosedaček Group 2/3 častým problémem. Existuje mnoho faktorů, které k tomu přispívají, včetně venkovní teploty a teploty uvnitř vozu, stejně jako úhlu, pod jakým bezpečnostní pásy vozidla prochází horním vodítkem pásu dětské autosedačky. Jelikož horní bod, v němž je bezpečnostní pás vozidla připojen ke konstrukci vozidla, není u všech vozů stejný, liší se výsledek případ od případu podle typu vozu, dětské autosedačky, polohy hlavové opěrky a dalších okolností. Po zakoupení dětské autosedačky je důležité provést instalační test. Zkuste prosím zajistit, aby se bezpečnostní pás vozidla, když Vaše dítě sedí v dětské autosedačce, dostatečně zatahoval.

To, zda se při použití dětské autosedačky Group 2/3 vyskytl nějaký problém, zjistíte tak, že zkontrolujete zatahování bezpečnostního pásu vozidla.

Kontrola autosedačky Vašeho dítěte:

Při instalaci dětské autosedačky vždy prosím dodržujte pokyny uživatelského návodu příslušné autosedačky (včetně případného seznamu typů) i daného vozidla.

1) Když vaše dítě sedí v dětské autosedačce, ujistěte se, že bezpečnostní pásy vozidla mají hladký a bezpečný chod jak horním vodítkem pásu, tak dolním vodítkem pásu.

2) Je důležité, aby bezpečnostní pás vozidla pohodlně a rovnoměrně dosedal k tělu dítěte tak, aby dítě i dětskou autosedačku bezpečně držel na místě. Vždy se ujistěte, že je bezpečnostní pás řádně upevněn a že není překroucený.

3) Jakmile je dítě usazeno, řekněte mu, aby se v dětské autosedačce předklonilo dopředu a pak zpět. Pokud byste si všimli, že se bezpečnostní pás vozidla plně nezatahuje zpět a že došlo k jeho uvolnění, postupujte prosím následovně:

 • Nastavte opěrku hlavy dětské autosedačky tak, aby opěrka byla pokud možno o 1-2 štěrbiny výše či níže (podle výšky dítěte a dalších pokynů v uživatelském návodu), než byla její předchozí poloha.
 • Pokud je zatažení pásu pořád ještě nedostatečné a dětská autosedačka má XP-PAD, vyzkoušejte prosím zatahování pásu bez použití tohoto XP-PAD. Pokud se dětská autosedačka bez XP-PAD zatahuje dostatečně, je lepší použít dětskou autosedačku bez XP-PAD. Dětská autosedačka poskytuje vynikající bezpečnostní vlastnosti i bez XP-PAD.
 • Pokud by tyto kroky problém nevyřešily, pak prosím tuto autosedačku nepoužívejte a okamžitě kontaktujte zákaznický servis Britax.
 • Pokud zůstává bezpečnostní pás vozidla řádně na místě, když se vaše dítě při sezení vrtí, ale dostatečně se nezatáhne poté, co vaše dítě vozidlo opustí, můžete tuto dětskou autosedačku používat bez jakýchkoliv omezení.
KTERÉ KOČÁRKY JSOU KOMPATIBILNÍ S DĚTSKÝMI AUTOSEDAČKAMI BRITAX?

Všechny dětské autosedačky Britax jsou kompatibilní se všemi kočárky Britax a Britax BOB. Rovněž jsou kompatibilní s níže uvedenými modely od ostatních předních výrobců kočárků.

Podrobnější informace

Při nejasnostech ohledně požadovaných adaptérů vám pomůže školený personál obchodu. V případě dalších otázek kontaktujte výrobce kočárku.

MOHU POUŽÍT SVOJI DĚTSKOU AUTOSEDAČKU V LETADLE?

Následující modely od společnosti Britax byly schváleny k použití v letadle:

 • BABY-SAFE
 • BABY-SAFE plus
 • BABY-SAFE plus II
 • BABY-SAFE plus SHR II

Číslo ID TÜV 9811400300 (schválení ECE č. 03301146 nebo 04301146)
Vhodné pro děti do 13 kg nebo do chvíle, kdy hlava převyšuje okraj nosiče. Označení dokládající vhodnost pro letecké použití se nachází na autosedačce.

 • ECLISPE

Číslo ID TÜV 0000028802 (schválení ECE č. 040149)
Vhodné pro děti od 9 do 18 kg. Tento model je schválen k použití v letadle, a to při použití sady příslušenství do letadla, kterou lze získat od dodavatele.

Jelikož se směrnice aerolinek týkající se vhodných autosedaček mohou pravidelně měnit, doporučujeme, abyste si před cestou vždy ověřili platná nařízení u vašich aerolinek.

MOJE DÍTĚ SE V AUTOSEDAČCE HODNĚ POTÍ – CO MÁM DĚLAT?

Pocení u malých dětí může často značit, že se jejich schopnost termoregulace stále ještě vyvíjí. Rodiče by měli vždy pečlivě zvážit, jak své dítě oblečou, pokud to vypadá, že je mu horko. Pro některé naše autosedačky však nabízíme také určité letní příslušenství. Další podrobnosti naleznete v části s příslušenstvím.

KDYŽ SE MOJE MALÉ DÍTĚ V SEDAČCE HODNĚ NAPŘÍMÍ, HLAVA SE MU NĚKDY PŘEVÁŽÍ DOPŘEDU. ČÍM TO JE A CO S TÍM MOHU DĚLAT?

Rozvržení interiéru vozu může mít vliv na úhel, pod kterým se autosedačka upevňuje – a tím tedy i úhel, pod kterým dítě v sedačce sedí. Při navrhování každé autosedačky je naším cílem dosažení optimální rovnováhy mezi bezpečím a pohodlím. Čím strmější je úhel zadní části dětské autosedačky, tím lepší ochranu poskytuje v případě nehody. Čím vodorovněji leží dítě v sedačce, tím snadnější je to pro malé dítě s vyvíjejícími se svaly na krku – ovšem bezpečnostní systémy sedačky již nemusí fungovat optimálně. Obecně doporučujeme, aby spotřebitelé při nákupu a instalaci dětské autosedačky konzultovali případné dotazy s kvalifikovaným personálem. Pokud kvalifikovaný pracovník zabývající se instalací autosedaček dospěje k názoru, že je úhel základny sedačky příliš strmý ve vztahu k sedadlu automobilu, můžete v případě autosedaček Britax požádat o bezplatný adaptér sklonu – buď prostřednictvím svého prodejce, nebo přes oddělení zákaznické podpory. Tento adaptér lze velmi snadno nainstalovat pomocí dodané příručky.

MOJE DÍTĚ SI SAMO DOKÁŽE ROZEPNOUT PÁS / MOJE DÍTĚ SE DOKÁŽE SAMO DOSTAT Z POPRUHŮ. CO MÁM DĚLAT?

Při navrhování našich zádržných systémů se snažíme dosáhnout křehké rovnováhy týkající se síly nezbytné k rozepnutí přezky – musí být dostatečně velká, aby si dítě přezku nemohlo rozepnout samo, ovšem zároveň nesmí být tak velká, aby měla s rozepnutím problém jiná osoba v případě nehody. Zároveň zákon zakazuje použití složitějšího systému zámku, který by mohl zabránit dospělé osobě v rozepnutí přezky v případě mimořádné situace.

V případě bezpečnostního pásu doporučujeme, aby se rodiče pokusili najít ideální rovnováhu mezi utažením pásu tak silně, aby to dítěti bylo nepříjemné a snažilo by se uniknout, a naopak utažením tak volně, že by dítě mohlo zpod pásu snadno vyklouznout. Pás by měl být pevně dotažen, ale ne tak, aby nějakým způsobem tlačil na tělo (mezi pás a hrudník dítěte by se měly vejít dva prsty).

Pokud se dítě rozepne a vyklouzne z bezpečnostního pásu, doporučujeme okamžitě zastavit a dítě znovu připásat.

AUTOSEDAČKA BYLA BĚHEM NEHODY UVNITŘ VOZIDLA. CO MÁM DĚLAT?

Po nehodě, do níž byla nějak zapojena autosedačka, důrazně doporučujeme autosedačku vyměnit, pokud se nehoda stala při rychlosti 10 km/h nebo více – síly pohlcené sedačkou mohly způsobit jemné praskliny v konstrukci autosedačky (tyto praskliny nemusí být pouhým okem patrné).

MOHU POUŽÍT DĚTSKOU AUTOSEDAČKU S INSTALACÍ PROTI SMĚRU JÍZDY NA PŘEDNÍM SEDADLE SPOLUJEZDCE S AIRBAGEM?

Dětské autosedačky Skupiny 0/0+ musí být instalovány do polohy proti směru jízdy. Tyto autosedačky se nesmí používat v kombinaci se sedadlem spolujezdce, kde je airbag. Totéž platí pro naše produkty Skupiny 0+/1 a Skupiny 1/2, jako je FIRST CLASS PLUS, MAX-FIX II a DUALFIX, když se používají v poloze proti směru jízdy, modely MAX-WAY a MULTI-TECH II – stejně jako MAX-FIX II a DUALFIX však lze použít pouze v automobilech, které mají systém připojení ISOFIX na předním sedadle. Informace naleznete v příručkách k autosedačce a vozidlu.

MOHU POUŽÍT DĚTSKOU AUTOSEDAČKU S INSTALACÍ PO SMĚRU JÍZDY NA PŘEDNÍM SEDADLE SPOLUJEZDCE S AIRBAGEM?

Modely autosedaček Britax ve Skupinách 1 a 2-3 lze v zásadě použít na sedadle spolujezdce. Totéž platí pro naše produkty Skupiny 0+/1, jako jsou modely MAX-FIX II, FIRST CLASS a DUALFIX, při použití v poloze po směru jízdy. Pokud je však aktivován airbag, doporučujeme přední sedačku spolujezdce posunout co možná nejvíce dozadu. Informace naleznete v příručkách k autosedačce a vozidlu. Obecně platí, že by děti měly být v maximální možné míře převáženy na zadních sedadlech, kde v případě nehody hrozí menší riziko poranění.

MOHU POUŽÍVAT DĚTSKOU AUTOSEDAČKU NEBO AUTOSEDAČKU VE VOZIDLE S BOČNÍMI AIRBAGY?

Na rozdíl od předního airbagu na straně spolujezdce se boční airbagy nafouknou jen trochu – jsou tedy jen v minimálním kontaktu s dětskou autosedačkou. Pokud je dítě správně zajištěno v autosedačce a nemůže se z ní vyklánět, nepředstavuje použití bočních airbagů ve vozidle žádné nebezpečí.

Pokud však přesto máte strach, doporučujeme vám kontaktovat výrobce vozidla a zeptat se, jak daleko se při aktivaci boční airbagy nafukují a zda je pravděpodobné, že přijdou do styku se zádržným systémem na zadních sedadlech. Testy organizace EuroNCAP zahrnují hodnocení bezpečnosti dětských autosedaček v případě bočního nárazu, proto zkuste nahlédnout na web www.euroncap.org a zkontrolovat, zda byl model vašeho automobilu mezi testovanými.

MŮŽE SI DÍTĚ V AUTĚ NECHAT OBLEČENOU ZIMNÍ BUNDU?

Pokud má dítě oblečenou velmi silnou bundu, hrozí, že nebude možné bezpečnostní popruhy nebo pásy dostatečně utáhnout. Proto obecně doporučujeme velmi silné bundy v autě sundat, a pokud je potřeba dítě zahřát, tak je přikrýt dekou přes horní část bezpečnostního pásu.

JAKOU ZÁRUKU NA PRODUKTY BRITAX POSKYTUJETE A NA KOHO SE PŘI JEJÍM UPLATŇOVÁNÍ OBRÁTIT?

U všech produktů nabízíme dvouletou záruku na výrobní vady a vady materiálu. Záruční doba začíná datem nákupu. Vyplňte záruční list, pokud je k přiložen a ponechte si účtenku jako doklad o koupi. V případě jakýchkoli dotazů týkající se záruky se obraťte na prodejce, u něhož jste autosedačku zakoupili.

KDE SI MOHU ZAKOUPIT PŘÍSLUŠENSTVÍ / POTAHY / NÁHRADNÍ DÍLY?

Všechny potřebné náhradní díly a příslušenství vám poskytne místní prodejce.

JE MOŽNÉ POTAHY AUTOSEDAČKY PRÁT?

Potahy lze sejmout a vyprat s použitím slabého pracího prostředku při teplotě 30 °C. Řiďte se pokyny na štítku s instrukcemi pro praní, který je umístěn na potahu. Nepoužívejte cyklus ždímání a nevkládejte potahy do sušičky.

NEMOHU NAJÍT PŘÍRUČKU S POKYNY – JAK LZE ZÍSKAT NOVOU?